Rynek urządzeń elektronicznych do zarządzania i sterowania innymi urządzeniami to bardzo szeroki obszar sprzętu. Czym kierować się przy wyborze konkretnych rozwiązań?
Każda firma, projekt a nawet potrzeby każdego elektronika są inne, ale kilka punktów wspólnych pojawia się dla wszystkich. Ważne jest, aby elektronika była:
– niezawodna – działała zgodnie ze specyfikacją i najlepiej 24/7
– łatwa do rozwijania – aby każda osoba na podstawie dokumentacji mogła zintegrować się z wybranym portem lub złączem
– łatwa w oprogramowywaniu a środowisko developerskie było przystępne
– przystępna cenowo
Oprócz samych rozwiązań typu SBC nadal wiele projektów realizowanych jest na mikrokontrolerach, które są tańsze, ale też dużo trudniejsze do oprogramowania. Obecna sytuacja na rynku, wywołana ograniczeniami w dostępności poszczególnych komponentów, mocno zweryfikowała dotychczasowe pomysły. Także klienci oczekują nowoczesnych propozycji, wykorzystujących multimedia i pozwalające na przyszły rozwój.
Z tymi wszystkimi problemami spotykali się także deweloperzy i inżynierowie z Eveo. Firma ta już od ponad 15 lat z pasją tworzy skuteczne rozwiązania technologiczne związane z wyświetlaniem treści, automatyzacją procesów biurowych i zwiększaniem produktywności w organizacjach.
Dostępne rozwiązania na rynku miały mnóstwo ograniczeń. Podstawą działalności była obsługa multimediów, i ten element jeszcze 5 lat temu był zupełnie niszową kwestią. Po wielu poszukiwaniach ostatecznie firma zdecydowała się na zaprojektowanie własnej SBC dopasowanej do ich wymagań, która miała być wygodna dla innych deweloperów. Tym sposobem powstała rodzina produktów URVE.
URVE Board A17 – to multimedialna płytka przeznaczona do działania 24/7. Posiada możliwość zasilania PoE oraz cechuje się niskim zużyciem energii. Dodatkowym atutem jest jej pasywność oraz brak elementów ruchomych. Dostępny System operacyjny to Linux lub Android.
URVE Board A18 PRO to SBC developerskie, które pozwala w pełni wykorzystać możliwości procesora Rockchip i SOMa na nim zbudowanego. Posiada modułową budowę i dzięki licznym złączom pozwala na komunikację i podłączanie płytki do innych urządzeń przez wiele portów takich jak RS232, SPI lub modułowe styki bezpotencjałowe. Warto wspomnieć tutaj o A18i, która jest oparta o komponenty przemysłowe.
URVE PI – jest to Single Board Computer oparty o procesor RK3566 i stworzony jako alternatywa do Raspberry Pi. Jest to kompletny komputer z pamięcią eMMC, zegarem czasu rzeczywistego (z baterią) z preinstalowanym systemem operacyjnym Debian. Posiada wydajny procesor oraz mocne GPU akcelerujące OpenGL a także VPU do płynnego odtwarzania video w wysokich rozdzielczościach. Nie zabrakło w nim również NPU do zaawansowanych zastosowań AI.
LOBO – to z kolei autorskie urządzenie Eveo zbudowane na bazie komputera A17, które wraz z 10-calowym ekranem dotykowym zostały zamknięte w aluminiowej obudowie. Wszystko zarządzane zaawansowaną i wielofunkcyjna aplikacja, która wyróżnia się przejrzystym interfejsem użytkownika. LOBO wykorzystywane jest w setkach firm do prezentowania statusu i rezerwowania sal konferencyjnych.
Głównym założeniem, przy projektowaniu powyższych urządzeń było stworzenie na tyle uniwersalnych rozwiązań, aby inne firmy na bazie platformy i systemu URVE mogły tworzyć własne, unikalne i konkurencyjne produkty. Przygotowane wirtualne maszyny z BSP, SDK dla programistów oraz system URVE do zdalnego zarządzania urządzeniami i multimediami dają ogromne możliwości do projektowania unikalnych rozwiązań.